22 kwietnia w pobliżu miasta Pahalgam na spornym terenie Dżammu i Kaszmir doszło do zamachu, w wyniku którego zginęło 26 osób. Indie oskarżają o ten zamach Pakistan, czemu ten zdecydowanie zaprzeczył.

Indie rozpoczęły następnie akcję odwetową, między innymi burząc w całości domostwa, z których pochodzili domniemani zamachowcy.

Co jednak ważniejsze, Indie podjęły również działania mające na celu zmianę biegu rzek na granicy z Pakistanem. Dla Pakistanu, który nawet w optymalnych warunkach zmaga się z ogromnymi problemami w zakresie zaopatrzenia kraju w wodę, to kwestia życia i śmierci.

W Indiach z kolei obserwowany jest wzrost napięcia i poparcia społecznego dla wojny z Pakistanem. Indyjski premier Narendra Modi zapowiedział, że jego kraj ukarze sprawców zamachu w dowolnym miejscu na ziemi. Sam Modi również znany jest z wrogiego stosunku do muzułmanów, czego dowody dał jeszcze w okresie piastowania funkcji gubernatora stanu Gudźarat.

„Wzmocniliśmy nasze siły, ponieważ jest to obecnie nieuchronne. W tej sytuacji należy podjąć pewne strategiczne decyzje, więc zostały one podjęte” – powiedział pakistański minister obrony Khawaja Muhammad Asif w rozmowie z Reutersem.

Asif zapowiedział, że jego kraj użyje broni jądrowej jedynie w przypadku „bezpośredniego zagrożenia swego istnienia”. Pakistan jest jednak bardzo niejednolitym tworem politycznym. Dzieli się na cztery prowincje – Pendżab, Sindh, Beludżystan i Chajber Pasztunchwa.

Między prowincjami od lat trwa rywalizacja o wpływy i środki z budżetu, co nierzadko doprowadza do wzrostu postaw separatystycznych – na przykład w zlokalizowanym na wschodzie Beludżystanie. Pakistańska elita polityczna od lat wywodzi się z Pendżabu i bardzo faworyzuje ten region w stosunku do pozostałych. Pełnoskalowy konflikt stanowiłby ogromne wyzwanie dla utrzymania spójności Pakistanu i całego jego systemu politycznego.

W obydwu krajach od kilku dni zaobserwować można przerzut sprzętu wojskowego do Dżammu i Kaszmir. W internecie pojawiły się liczne nagrania przedstawiające transporty sprzętu indyjskiego i pakistańskiego.

Pakistan i Indie wyposażone są w broń jądrową. Każdy kraj ma również swoich sojuszników. Przez lata sojusznikiem Pakistanu były USA, które wykorzystywały ten kraj do równoważenia wpływów bloku sowieckiego w okresie Zimnej Wojny. Teraz jednak USA zachowują w tej sprawie daleko posuniętą powściągliwość.

Innym partnerem Pakistanu są Chiny, które od lat rywalizują z Indiami. Nie jest jednak jasne, czy Chińczycy będą gotowi w jakikolwiek sposób militarnie wspomóc Pakistan.