Do zdarzenia doszło w niedzielę 30 czerwca. Figury św. Józefa i Matki Bożej pozostały nienaruszone. Według diecezji brooklińskiej policja Nowego Jorku poszukuje wandala i prowadzi dochodzenie w tej sprawie traktowanej jako przestępstwo z nienawiści. Policjanci sprawdzają też inne nagrania wideo, by określić więcej szczegółów, gdyż film z kamery kościoła nie jest zbyt wyraźny. Szacunkowe straty to ok. 20.000 dolarów.

To nie pierwsze takie zdarzenie związane z tym nowojorskim kościołem. Rok wcześniej ktoś wyrwał z piedestału figurę anioła, którą roztrzaskał na ulicy. I podobnie akt dewastacji został nagrany kamerą monitoringu.

Proboszcz parafii Swiętej Rodziny, ks. Sean Suckiel, wyznał w rozmowie ze stacją telewizyjną ABC-7 New York, że obecny przypadek jest dla niego bolesny: „I oczywiście zadaję sobie pytanie: Dlaczego? Dlaczego ten facet to zrobił? Z pewnością posąg nie stoi mu na drodze. Z jego strony to, co zrobił, było bardzo celowe, a więc wielkie pytanie to dlaczego?”

Jednocześnie ks. Suckiel powiedział: „Modlimy się za tego człowieka i chcemy, by sprawiedliwości stało się zadość, ale także musimy wybaczyć, a wiemy, że nie mógł być we właściwym stanie umysłowym, skoro to zrobił”.

Portal „Life Site News” podaje, że przypadek z Nowego Jorku należy do najnowszych w szeregu aktów wandalizmu, z jakimi spotykają się kościoły katolickie w całych Stanach Zjednoczonych. Przykładowo: w czerwcu skradziono tabernakulum z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Portland w stanie Oregon, a w pobliskim kościele pw. św. Patryka pod koniec kwietnia na drzwiach i chodniku namalowano napis: „Moje ciało – mój wybór”. Ten sam kościół był dwukrotnie atakowany w czerwcu i lipcu 2021 r. w serii napaści na świątynie katolickie.

Portal CatholicVote.org podaje, że od maja 2020 r. łącznie w Stanach Zjednoczonych dokonano 433 ataków na kościoły katolickie. W roku 2024 liczba takich napaści do tej pory to 41. Dla porównania: w całym 2022 r. podobnych aktów wandalizmu było 143, a w 2023 było ich 106, gdy w 2020 r. takich zdarzeń zarejestrowano 60. Stan, w którym doszło do tej pory do największej liczby antykatolickich incydentów, to Kalifornia: 56. Na drugim miejscu plasuje się Nowy Jork, gdzie doszło do 48 napaści. Na trzeciej i czwartej pozycji tej niechlubnej listy plasuje się Pensylwania (26) i Teksas (22). Napaści na kościoły katolickie nie odnotowano m.in. w Wyoming, Newadzie, New Hampshire, Idaho, Delaware i w Alabamie.