Zwycięskie trafienie dla Kolumbijczyków uzyskał w 39 minucie meczu precyzyjnym strzałem głową piłkarz angielskiego Crystal Palace Jefferson Lerma po dośrodkowaniu Jamesa Rodrigueza.

Od 45 minuty Kolumbia grała w osłabieniu po czerwonej kartce za uderzenie rywala łokciem dla Daniela Munoza.

Oba zespoły miały jeszcze swoje znakomite okazje do zdobycia bramek, ale żadna z nich nie została wykorzystana.

Argentyna do tej pory aż 15 razy sięgała po złoto na Copa America, ostatnio w 2021 roku, a w finale zagrała łącznie aż 29 razy.

Kolumbijczycy w tym turnieju triumfowali zaledwie raz, gdy byli organizatorem imprezy w 2001 roku, raz też wywalczyli srebro.

Podczas poprzedniego turnieju Copa America w 2021 roku Argentyna pokonała Kolumbię w półfinale dopiero po serii rzutów karnych, remisując w regulaminowym czasie gry 1:1.

Wielki finał pomiędzy Argentyną i Kolumbią odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2 czasu polskiego.