Jutro Sejm ma głosować w sprawie uchylenia immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Prokuratura chce postawić mu 11 zarzutów, w tym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o śledztwo dot. rzekomych nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości, w ramach którego do aresztu trafił ks. Michał Olszewski SCJ i dwie urzędniczki resortu sprawiedliwości. Wniosek prokuratury pozytywnie rozpatrzyła sejmowa komisja regulaminowa, która opowiedziała się też za zatrzymaniem i tymczasowym aresztowaniem parlamentarzysty Suwerennej Polski.

Dziś w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem, w której głos zabrał sam poseł Romanowski. Podkreślił, że sprawa ma charakter polityczny.

- „To bez wątpienia polityczne zlecenie. Po to właśnie, w sposób nielegalny, była przejmowana prokuratura na początku tego roku, żeby właśnie wykorzystać ją do brutalnej walki politycznej, a także umarzać, niewygodne dla koalicji 13 grudnia postępowania, czy wnioski o uchylenie immunitetów”

- stwierdził.

Przypomniał o sprawie posła Koalicji Obywatelskiej Romana Giertycha i senatora Tomasza Grodzkiego. Przechodząc natomiast do samego Funduszu Sprawiedliwości zwrócił uwagę, iż w 2017 roku Sejm dodał do jego celów działania o charakterze prewencyjnym. Dlatego miał prawo i obowiązek do tych przepisów się stosować.

- „W ramach tego obowiązku udało się zrobić bardzo wiele. Cała sieć pomocy postpenitencjarnej, która wcześniej kulała, sieć pomocy pokrzywdzonym, ponad 300 ośrodków z dostępną pomocą o charakterze psychologicznym, prawnym, również materialnym dla osób dotkniętych przestępstwem - też przemocą domową”

- wymieniał parlamentarzysta.

- „Za czasów Platformy Obywatelskiej nieco ponad 40 milionów było przeznaczone na taką sieć, za naszych czasów - ponad 500 milionów. Myślę, że to pokazuje skalę i falsyfikuje tezę jako by cele w postaci pomocy pokrzywdzonym był zaniedbywany"”

- dodał.

Podkreślił, że specjalistyczne ośrodki, jak „Budzik” czy budowany przez Fundację Profeto ks. Michała Olszewskiego SCJ „Archipelag” są bardzo ważnym elementem sieci wsparcia poszkodowanych przestępstwami.