„Zakończyły się kolejne prace poszukiwawcze w Puźnikach prowadzone przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym z udziałem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem nie odnaleziono drugiej zbiorowej mogiły ofiar. To trudna wiadomość, ale nie zmienia naszego celu” – napisała Cienkowska na platformie X.
Poinformowała, że ekshumacje będą kontynuowane w Puźnikach w sierpniu. „Każda ofiara zasługuje na odnalezienie, imię i godny pochówek. Nie przestaniemy szukać” – dodała.
Kolejny etap ekshumacji ofiar zbrodniarzy z UPA rozpoczął się w poniedziałek na terenie nieistniejącej już dzisiaj wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim. Dotychczas odnaleziono tam 43 ofiary UPA, które zostały pochowane we wrześniu 2025 roku. W kolejnej poszukiwanej przez Polskę zbiorowej mogile może znajdować się 90 ofiar.
W ubiegłym tygodniu zakończył się jeden z etapów ekshumacji w Hucie Pieniackiej. Poszukiwania kontynuowane będą najpewniej w przyszłym roku.
